پانزدهمین جلسه مرکز خدمات سرمایه‌گذاری استان آذربایجان‎‌غربی با حضور استاندار و مدیران دستگاه‌های اجرایی برگزار شد

پانزدهمین جلسه مرکز خدمات سرمایه‌گذاری استان آذربایجان‎‌غربی با حضور استاندار و مدیران دستگاه‌های اجرایی برگزار شد
پانزدهمین جلسه مرکز خدمات سرمایه‌گذاری با حضور معتمدیان استاندار و رئیس مرکز خدمات سرمایه‌گذاری استان آذربایجان‌غربی، صبح روز چهارشنبه29 دیماه 1400 در محل سالن جلسات شهید سلیمانی استانداری با موضوع طرح و بررسی بخشنامه وزیر کشور درخصوص اتخاذ رویکرد تحول گرا در حوزه رشد سرمایه گذاری (داخلی و خارجی)، طرح و بررسی درخواست‌های متقاضیان سرمایه گذاری داخلی و خارجی واصله به مرکز و طرح و بررسی اولویت‌ها؛ زمینه‌ها و فرصت‌های سرمایه گذاری استان برگزار شد.

در این جلسه مدیرکل امور اقتصادی و دارایی و نایب رئیس مرکز خدمات سرمایه گذاری استان به تشریح اقدامات این مرکز در راستای  حمایت و جذب سرمایه گذاری و همچنین ارائه آسیب ها و چالشهای موجود در این حوزه پرداخت.

داود غفارپور با ارائه بسته ای چند رسانه ای که در آن همه مراحل و قوانین و فرمها و ظرفیتهای سرمایه گذاری استان با صدها لایه اطلاعاتی جمع آوری و تدوین شده بود خواستار اهتمام دستگاه های اجرایی مرتبط برای تسریع در ارائه اطلاعات لازم برای تکمیل اطلس سرمایه گذاری استان شد.

استاندار آذربایجان غربی نیز در این جلسه  با اشاره به لزوم توجه همگانی به حوزه سرمایه گذاری دراستان و جذب سرمایه توسط نهادهای مختلف گفت: نبود برنامه مدون و جامع، مشکل اصلی جذب سرمایه در استان است که این برنامه باید تدوین و تمهید شود.

محمدصادق معتمدیان جلسه شورای سرمایه گذاری آذربایجان غربی با انتقاد شدید از نبود برنامه در نهادهای دارای ظرفیت سرمایه پذیری در استان گفت: دلیل جذب نشدن سرمایه گدار، نبود پیشنهاد است و نمی توانیم پیشنهادهای لازم را به آنها ارایه دهیم

وی اضافه کرد: با توجه به رویکرد رشد اقتصادی برنامه ریزی شده توسط دولت در سال آینده، بخش عمده این رشد با تکیه بر  سرمایه گذاری است و باید همه ما در این خصوص وارد عمل شویم.

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به اینکه چاره ای جز توسل به جذب سرمایه برای توسعه استان نداریم، بیان کرد: بیش از ۵۰ درصد رشد سال آینده باید از طریق سرمایه گذاری صورت گیرد.

معتمدیان با تاکید بر آسیب شناسی بخش سرمایه گذاری در سال های اخیر ادامه داد: بخشی از این آسیب ها به تحریم و نبود امکان تبادل پولی و مالی برمی‌‎‎گردد و البته مشکلات دیگری نیز وجود دارد که باید برروی آنها تمرکز داشته باشیم.

وی گفت: طولانی بودن فرایندها، استعلام ها و روند تامین منابع مالی و وجود موانع فرهنگی و امنیتی از جمله مهمترین این مشکلات است که باید در جلسات کارشناسی احصا شود.

وی افزود: البته در خصوص اطلاع رسانی درباره ظرفیت سرمایه پذیری در آذربایجان غربی نیز مشکل داریم و مرکز خدمات سرمایه ‌گذاری و پنجره واحد، خروجی و توفیقی نداشته است.

استاندار آذربایجان غربی با تاکید بر مطالعه ظرفیت های سرمایه گذاری با استفاده از توان علمی مراکز مطالعاتی اضافه کرد: ما نیازمند استفاده از تجربیات ملی هستیم و باید در این راستا مطالعه دقیق علمی انجام شود.

معتمدیان بیان کرد: سرمایه گذاری فقط در بخش اقتصادی نیست بلکه در بخش عمرانی هم می توان از این ظرفیت بهره برد که اقتصادی کردن زیرساخت های ریلی و هوایی استان در این خصوص می تواند مورد توجه باشد.

وی ادامه داد: در ۶ یا هفت دستگاه اجرایی باید مطالعات صورت گیرد و مقدمات این مطالعه در سریع ترین زمان اجرایی شود.

وی اظهار کرد: در حوزه ریلی باید سرمایه گذاری شود تا به بنادر جنوب استان متصل کنیم و علاوه بر آن، باید بارانداز هم در ایستگاه های ریلی استان ایجاد کنیم که در این صورت می توان از ظرفیت حمل و نقل کالا استفاده کرد.

استاندار آذربایجان غربی ایجاد کارگو و زمینه برای انتقال کالا از طریق هوایی را یکی از ضرورت های استان دانست و گفت: ما مهمترین محصول استان یعنی سیب را نمی توانیم ‌صادر کنیم در حالی که می شود با برنامه ریزی مناسب و استفاده از ظرفیت های اقتصادی ریلی و هوایی، علاوه بر سیب دیگر محصولات را نیز صادر کنیم.

وی اضافه کرد: ما دنبال تاسیس ایرلاین بومی هستیم که می تواند جهشی در توسعه و رشد اقتصادی آذربایجان غربی ایجاد کند.

 

معتمدیان با تاکید بر اینکه ظرفیت های سرمایه گذاری در استان باید منطقه ای دیده شود، افزود: ما در مناطق محروم بیشترین ظرفیت های سرمایه گذاری داریم و نباید از آن غفلت کنیم.

وی با اشاره به لزوم برنامه ریزی برای برگزاری همایش سرمایه گذاری داخلی در استان بیان کرد: استفاده از ظرفیت های سرمایه گذاری داخلی، دولتی، خصولتی، هلدینگ های سرمایه گذار و ایرانیان خارج از کشور باید در این زمینه به صورت توامان مورد توجه قرار گیرد.

وی همچنین بر همراهی رسانه ها برای شناساندن ظرفیت ها و جاذبه های سرمایه گذاری آذربایجان غربی تاکید کرد و ادامه داد: همه امکانات رسانه ای استان باید در این خصوص به کارگرفته شود و باید توان استان را معرفی کنیم.

# نظر : 0